Helmu i na odrážedlo!

Dětské helmy jsou povinné na kola, v řadě zemí i na lyžích, a co odrážedla? Nejmenší cyklo stroje pro děti mohou být také nebezpečné a helma je základním bezpečnostním vybavením.

Podle zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích v aktuálním znění ukládá povinnost pro cyklisty mladší 18 let používat přilbu. To je zákon a co statistiky? 
S pomocí ochranných přileb je možno předejít 83% fraktur lebky, 53% zranění měkké části hlavy a 48% poškození mozku. A právě hlava je tou částí těla, která při pádu trpí nejvíce. Až po hlavě, která "odnese" pád z kola, či odrážedla v polovině případů, následují paže, kolena a břicho.

Pro Český rozhlas se rozpovídal Jan Holub z pražské Policie:
„Kdykoliv se dítě pohybuje na čemkoliv, co ho uvádí do vyšší rychlosti, doporučoval bych ochranné pomůcky používat. Ke zlomenině, otřesu mozku nebo dalším vážnějším poraněním může dojít i při pádu z koloběžky nebo skateboardu.“

A jak to je s povinností nosit přilbu pro děti do 18 let?

 „Pokud jede na kole a koloběžce, která svou konstrukcí odpovídá jízdnímu kolu, je povinnost mít na hlavě řádně upevněnou přilbu. U ostatních jízdních prostředků jako bruslí, skateboardu nebo skládacích koloběžek, které konstrukčně odpovídají spíš sportovnímu náčiní, povinnost nosit na hlavě přilbu není,“ vysvětlila policistka Eva Lejčarová.

Přesto helmu na odrážedlo doporučujeme. Je důležitým ochranným prvkem pro vaše dítě a zabrání nejhorším zraněním hlavy. 

A jak dítě motivovat k nošení helmy?

  • nechte ho, ať si helmu vybere samo - co se líbí, to bude rádo nosit
  • noste také helmu - příklady táhnou
  • za nošení helmy chvalte
  • a zkoušejte helmu i mimo odrážedlo
  • tip autora - nechte dítě si helmu nasadit, bude mít dobrý pocit z vykonané práce